При бебето, запекът е преди всичко следствие на хранителния режим.
Ако бебето се кърми от гърда, възможно е вашето хранене да е бедно на хранителни фибри, следователно те ще липсват и в кърмата ви.
Ако бебето е хранено чрез биберон, възможно е да не сте спазвали правилните пропорции вода и мляко на прах при приготвянето.
Бебетата имат запек поради това, че не приемат достатъчно течности.
Ако бебето е в период на отбиване: нормално е да претърпи временен запек.
Ако проблемът продължава, важно е да се прегледа, тъй като докторът може да изключи причини като болест или анални цепнатини.
Според причините, които са го предизвикали, когато не е временен, запекът бива първичен или вторичен.
Към вторичните форми на запек спадат:
Запек, дължащ се на хранителни фактори (намалена способност на кърмачето да суче, приемане на недостатъчно храна и/или повръщане, консумация на по-малко млечни храни за сметка на повече тестени храни, недостатъчно приемане на вода и други течности, намалена консумация на плодове и зеленчуци и други). – най често срещания
Запек, дължащ се на обменни, ендокринни или неврологични заболявания.
Запек, причинен от аномалии в стомашно-чревната система и други.
При нужда характерът и видът на запека могат да бъдат уточнени от медицински специалист, който, ако се налага, назначава съответни изследвания за тази цел. Това, което родителите могат да направят и сами, за да се справят със запека на своето дете, е тактично и без насилие да му създават навици за изхождане по голяма нужда. Могат да обогатят диетата му с плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и течности и да активизират двигателния му режим.
Най-честа причина за остра констипация са фебрилните заболявания, когато въпреки температурата децата се хранят задоволително. Причината в такива случаи е повишеното обезводняване на изпражненията и забавената перисталтика.
Забавяне на изхождането се развива понякога след прекарано остро храносмилателно разстройство поради временна хипотония на мускулатурата на червата. Такава констипация изчезва с подобряване на общото състояние.
Острата констипация е краткотрайна, причините й са доста еднообразни и могат лесно да бъдат установени и преодолени.
Хронична констипация е с по – голямо значение, нейните причини са разнообразни, често пъти трудно отстраними и затова изискват внимателно обсъждане. За установяването им в някои случаи се налагат и допълнителни изследвания.
При хроничната констипация вниманието трябва да се насочи към храната, след това към състоянието на мускулния тонус и тонуса на вегетативната нервна система, както и към някои аномалии на храносмилателната система. Храна с по-богато белтъчно съдържание обикновено води до образуването на по-сухи изпражнения, които се изхождат нарядко. У кърмачетата това става особено при хранене с краве мляко и недостатъчно добавяне на въглехидрати и плодови сокове. При такива условия изпражненията са сиви, гъсти, понякога оформени, по-рядко сухи и зловонни. Перисталтиката е забавена, изхождането не става всеки ден и обикновено е затруднено.